Evlilikte Sevgi Biter mi? Saygı Nasıl Korunur?

Evlilikte Sevgi Biter mi?

Evlilikler aslında o denli zor ilişkiler değildir. Evlilik ilişkisini yürütmek için o ilişkiyi doğru okumak gerekiyor. Ama çoğu zaman doğru okumadığımız her ilişki zamanla içinden çıkılma hale gelir. Şimdi sizlere evlilikte sevgi ve saygı kelimelerinin anlamlarını biraz açacağım. Lütfen bu okuduklarınızı eşinizin anlaması değil bizzat kendinizin anlaması adına okuyun. Yani önce kendi nefsinize nasihat olarak alın.
Evlilik kurumunu eve benzetirsek bu evin temelini SEVGİ oluşturur. Geri kalan her şey o sevginin üzerine bina edilir. Aslında evlilikte sevgi çoğaldıkça, çiftlerin karşılaştığı problemlere karşı gösterdiği direnç ve tahammül düzeyi artar. Evli çiftler birbirlerini ne denli çok severlerse, evlilik sorunlarının üstesinden gelmek adına o kadar fazla morale sahip olurlar. Tersine, evlilikte sevgi azalınca problemlerin çözülmesi için gerekli olan enerjimiz azalır. Sonucunda evlilik büyüyen sorunların artmasıyla çifte sıkıntı vermeye başlayabilir.

Evlilikte Sevgi Sorunu Nasıl Çözülmeli?

Peki, birbirini oldukça güzel seven çiftlerin dikkat edecekleri ilk kavram olan evlilikte sevgi ve saygı durumunun yıpranmaması için ne yapmak lazım? Aslında ilk aklınıza gelen şey romantizm oldu, değil mi? Ancak ben burada çiftlerdeki sevgi ve saygı kavramlarının korunmasını sağlayan başka bir şeyden bahsedeceğim.
Belki de evlilikte sevgi ve saygı kavramlarını yıpratan şeylerin başında evlilikte karşımıza çıkan sorunlar yer almaktadır. Yani evliliği denize benzetirsek, kavgalar evli çiftin sevgilerini yaşamayı zorlaştıran dalgalar gibidir. Sürekli dalgalarla boğuşan çiftler, o denizden istedikleri zevki alamazlar ve zamanla mutsuz olurlar. Bu açıdan evli çiftlere en önemli tavsiyem evliliğinizde sorun az olursa, sevginiz o kadar güçlü kalacaktır. Karşınıza çıkan tüm sorunları mutlaka en pratik ve hızlı biçimde çözmeye çalışın. Çünkü evlilikte sorunlar arttıkça nefes alamayacak hale gelirsiniz ve eşlerin birbirine karşı tahammülleriniz azalır.
Evli çiftler gereksiz yere yaşanacak sorunlardan da uzak durmalı. Önemsiz küçük sorunları eşlerine yansıtmamalılar. Kendi imkanlarınızla sorunun üstesinden gelmeye çalışın. Çoğu zaman evli çiftler kendileri dışındaki anne-baba, akraba, arkadaş gibi 3. taraf sorunları da evliliğin önemli sorunları haline getirebilirler. Unutmayın 3. taraf ilişkileri çözmek daha zordur. Bu türden sorunlara girmemeye azami dikkat gösterin.
Size tavsiyem gerekli olmadıkça sevginizi yıpratacak sorunları çözmeye acele etmeyin. Evlilik uzun soluklu yolculuktur. Farklı kişilik ve yaşamdan gelen iki insanın ortak yaşam oluşturması zamana bağlıdır. Bazı sorunların çözümü zamana bağlıdır. Şimdi çözmek zorunda değilsiniz. Acele etmeyin. Evliliğiniz ve siz olgunlaştıkça, eşler arasında evlilikte uyum arttıkça başlarda çözülmesi zor gelen sorunlar çözülmeye başlayacaktır.

Evlilikte Saygı Bitince Ne Olur?

Evlilikte sevgiden sonra önemli olan diğer kavram ise saygıdır. Peki, evlilikte saygının önemi nedir? Saygı olayı evli çiftin tanıştığı günden itibaren başlayıp, ölecekleri güne dek asla terk etmeyecekleri tek kavramdır. Bu kavram sevgiden sonra en önemli kavramdır, diyebiliriz. Evli çiftler birbirlerine saygısız davranmaktan hicap duymalıdırlar.
Eğer saygı zarar görürse evlilik binamız zarar görür. Saygı kavramı tamamen bitmiş bir evlilik, içi ve dışı harabeye dönmüş binaya benzer. Temeli sevgi olan bu binada, saygının tükenmesi ve çökmesi sonucu geriye enkaz altında kalmış bir sevgi kalır. İşte o enkazı toparlamak ve yıkılan binayı tekrardan yapmak gerçekten güçtür. Bu aşamaya gelen evlilikleri toparlamak gerçekten zordur. Nasıl ki böyle yerlerde yaşamak insana zor gelir. Saygının bittiği evliliklerde var olmak da evli çiftlere zor gelir. Gerçeği söylemek gerekirse evlilikte sevgi ve saygı biterse evlilik kurumu ayakta kalamaz ve yıkılır.

Evlilikte Saygısız Davranışlar Nelerdir?

Evlilikte eşlerin birbirlerine karşı gösterdiği saygının ilk çizgisi birbirlerine kibar davranmalarıdır. Evli çiftler birbirlerine kaba davranışlarda bulunmamalı. Ağıza alınmayacak kötü sözler ve beddualar söylememesi gerekir. Çiftlerin birbirine söylediği hakaret ve küfürler saygısızlığın en üst boyuttaki çirkin ifadeleridir. Bu ifadeleri evliliğinizin içerisinden söküp atak zorundasınız. Değilse zaman ilerledikçe kişilikleriniz zarar görmeye başlar.
Saygının sınırı “Lan” kelimesi ile başlar ve ileriye doğru devam eder. Evlilerin birbirine lan diye hitap etmesi, edep sınırlarını aşmaktır. Bu ve benzeri ağır kelimeler çiftler arasında söylenmeye başlamışsa o evlilik yara almaya başlamıştır. Gerçekten birbirini severek başlayan evlilikte sevgi ve saygıyı korumak için bu kadarcık bile saygıdan uzaklaşmamak lazım. Çiftler birbirlerine edep ve ahlak kurallarına uygun hareket etmesi en doğru davranış biçimidir.
Efendim ben hep böyleydim. Beni kimse değiştiremez demesin. Herkes değişir ve evlilikte partnerler değişmeli, olgunlaşmalı. Herkes birbirine kibar olmayı öğrenmek zorunda. Evli kadın ve erkek kendine çeki düzen vermelidir. Birbirinize küfür ve hakaret etmeden, aşağılamadan, suçlamadan sorunlarınız hakkında konuşabilirsiniz. İşte size evlilikte sevgi ve saygı için sizlere iki tılsım sunuyorum. Birincisi az sorun çok sevgi, ikincisi hiç küfürsüz, hakaretsiz, çok saygılı ve kibar bir ilişki. Bunları yapanların evliliği kurtulur. Yapamayanların zamanla yıkılması kaçınılmazdır. Hala vaktiniz varken toparlanın ve kendinize gelin. Evlilik sorunlarından kurtulmak istiyorsanız ilişkiyi doğru okuyun.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!